Tasiemiec to pasożyt, który swoją nazwę zawdzięcza kształtowi, który do złudzenia przypomina tasiemkę złożoną z kilkunastu części. Ludzie najczęściej są nosicielami tasiemca nieuzbrojonego. Człowiek to żywiciel ostateczny, a tasiemiec może dostać się do jego organizmu przez zakażone mięso, najczęściej niedogotowaną wieprzowinę. Problem może również spowodował zjedzenia zarażonego kawioru. Natomiast w przypadku tasiemca karłowatego zarażenie przez zabrudzone ręce, zabawki itp., dlatego najczęściej jest on spotykany u dzieci, które przebywają w grupie rówieśniczej. Natomiast do zakażenia tasiemcem bąblowcowym może dojść przy kontakcie z psem lub kotem. W tym wypadku człowiek jest żywicielem pośrednim.
Objawy obecności tasiemca w organizmie
W zależności od rodzaju tasiemca, może on dawać różne objawy. Do najczęstszych z nich należą jednak silne bóle brzucha połączone z biegunką i wymiotami, osłabiony apetyt oraz nudności. W przypadku tasiemca bąblowcowego objawy dotyczą organu, w którym się zagnieździł np., wątroby czy śledziony, ale nawet serca czy gałki ocznej.
Zazwyczaj przy przewlekłych objawach, po wykluczeniu zarażenia wirusowego, lekarz zleca wykonanie badania kału. Na tej podstawie lekarz może zdiagnozować obecność w organizmie każdego typu tasiemca, oprócz tasiemca bąblowcowego. W tym wypadku do rozpoznania jego w obecności w organizmie może dojść jedynie za pomocą badania USG.
Jak się pozbyć tasiemca?
Leczenie tasiemca zazwyczaj nie jest skomplikowane, ale bardzo długotrwałe. Koniecznie trzeba przeprowadzić je pod kontrolą lekarza. Podstawą walki z tasiemcem jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w czosnek i kiszoną kapustę. Są to produkty, które bardzo źle wpływają na pasożyty i nie mają skąd czerpać pożywienia. Konieczne jest również leczenie farmakologiczne.
Niestety bardzo często okazuje się, że jednorazowa kuracja nie wystarcza, gdyż tasiemiec przetrwa. Zazwyczaj w organizmie człowieka pozostaje główka, z której pasożyt generuje nowych organizm. Dlatego zazwyczaj kuracja jest powtarzana dwa, a nawet więcej razy. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się interwencja chirurgiczna.
Najważniejsza profilaktyka!
W przypadku tasiemca, jak i innych pasożytów, najważniejsze jest zapobieganie. Profilaktyka w tym wypadku polega przede wszystkim na:
- Kupowaniu mięsa w sprawdzonych źródłach
- Unikania spożywania surowego mięsa i jego pochodnych
- Ścisłe przestrzeganie higieny
- Mycie owoców i warzyw przed spożyciem